Reklama
 
Blog | Michael Vilimek

May, Volby a Sýrie

Již před pár dny se malá koalice Francie, Velké Británie a USA rozhodla pro tah plnou parou vpřed a zaůtočit na zařízení spojená s výrobou chemických zbraní v Sýrii. Od té doby slyšíme mnohé veřejné činitele tento zásah jedním dechem chválit a druhým odsuzovat. Je jasné, že málokdo chce stát s Ruskem a tento zásah odsoudit. Je ale také pravdou, že, jak již už je tradicí, tato malá koalice se neobtěžovala s žádáním schválení u OSN nebo u svých národních parlamentů. Samozřejmě se nikdo nechce dívat na opravdu strašné obrazy toho co se v Sýrii v posledních letech odehrává, ale taky bychom si měli říci, že to co se stalo ve městě Douma se v Sýrii nestalo poprvé. Ten hlavní rozdíl je v tom, že tentokrát to vyhovuje Evropskému politickému klimatu. Ano, je třeba Rusko a Assada tvrdě odsoudit, ale na hraní role hrdinných obránců svobody a lidských práv v Sýrii je už trochu pozdě.

Rozebírání Americké kampaně v Sýrii, nebo možností do budoucna by bylo na dlouhé lokte, ale co rozebrat mohu je Britské zapojení do tohoto posledního zásahu. Ač mne to jako konzervativce mrzí, Theresa May není, nebyla a nebude populárním lídrem strany a ani Velké Británie. Je to někdo na koho ta práce prostě zbyla a za daných podmínek jaké v Británii vládnou mne nepřekvapuje, že její kariéra jako PM je plná skandálů a nesmyslných rozhodnutí.

Narozdíl od většiny Britských komentátorů musím říci, že to rozhodnutí připojit se k tomuto poslednímu zásahu je čistě politická fraška, kterou si Británie jen těžko může dovolit. Britský rozpočet totiž míří zvláštním směrem. Navenek je nastaven tak aby se snížil celkový veřejný dluh země, což se zatím daří díky velmi vysoké zaměstananosti, ale zároveň také je plánováno zvýšení zdanitelného základu, minimální mzdy a ještě přidání alespoň £4 miliard do zdravotnictví. Jak má Británie v plánu zaplatit všechny své projekty, připravit se na Brexit a ještě k tomu podnikat drahé válečné výpravy bez zvyšování deficitu je mi naprostou záhadou.

Realitou je, že Theresa May by ráda měla své Falklandy. Nic tak nepodpoří volební čísla než vítězství ve válce a image ochránců práv a svobody. Jeden útok však nikoho neuchrání a jen drahým prostředkem získávání politických bodů před volbami. V lokálních volbách se příští měsíc uvidí zda-li se alespoň to povedlo a mezitím budou děti v Sýrii dále trpět, ale to už budou asi muset počkat na další volby.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama